Dla Mamy - Porady

...bo dzieci to moja największa pasja
kiedy-dziecko-zaczyna-chodzic
Nasze życie

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Hej! Witajcie Kochani!

Tosia zbliża się do poważnego wieku jakim jest – 1 rok 🙂 Dziś poruszę temat, który jest ostatnio bardzo popularny w naszej rodzinie – czyli odpowiedź na pytanie: Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Dokoła wciąż słyszę pytania znajomych, bliższych i dalszych kuzynek, bo przecież jak głosi stare porzekadło “pierwszy rok trzeba przekroczyć” – czyli wyjaśniając – dziecko kończące rok powinno chodzić. Co jednak, gdy roczne dziecko nie chodzi?
Presja potrafi być zgubna. Tak samo jak zbyt wielkie oczekiwania. Szczególnie ze strony rodziców, którzy powinni być wsparciem dla dzieci. W przypadku bliźniaków, którzy jednak rozwijali się zawsze troszkę wolniej niż ich rówieśnicy, to było normalne, że mają rok i jeszcze nie chodzą. Zupełnie inaczej jest w przypadku naszej córeczki. Jak wspominałam – zaczęła wstawać na nóżki (i to bardzo szybko), gdy miała 8 miesięcy. Nie chcieliśmy jej jednak absolutnie zachęcać do chodzenia, bo była na to jeszcze za mała.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Nie ma reguły na to. Zdarza się, że 10- czy 11- miesięczne dziecko chodzi już stabilnie. Bywa jednak, że półtoraroczne czy nawet roczne dziecko nie chodzi. I… nie ma w tym nic złego czy niepokojącego. Każde dziecko zaczyna chodzić w swoim czasie.

Jak zachęcić dziecko do chodzenia?

Przede wszystkim – nic na siłę. Nie zmuszaj dziecka do tego. Gdy dziecko podejmuje próby wstawania, podawaj mu palce do trzymania i spróbuj poprowadzić kawałek.
Być może Twoje dziecko nie chce chodzić, bo kojarzy mu się to z jakimś bolesnym upadkiem. Zabezpiecz dokładnie całe mieszkanie, tak aby malec mógł swobodnie się po nim poruszać, nie robiąc sobie krzywdy.
Nie kupuj chodzika! Wydawać by się mogło, że już każdy człowiek wie, o tym jaką krzywdę może wyrządzić dziecku chodzić, który bardziej oducza chodzenia, niż go uczy, jednak ostatnio znajoma mama, która ma dziecko w podobnym do Tosi wieku, zatroskana tym, że mała nie chodzi, zaproponowała: “A może włożysz ją do chodzika?” i naszym oczom ukazał się (zapewne często używany, bo wyciągnięty z salonu) chodzik. Długo musiałam tłumaczyć, że w chodziku dziecko inaczej obciąża nóżki niż przy normalnym chodzeniu, nie ćwiczy równowagi a nawet ma później kłopoty z oceną odległości.

Roczne dziecko nie chodzi – ale jak to?

To, że roczne dziecko nie chodzi nie stanowi żadnego dramatu. I można z tym żyć. Najważniejsze jest zdrowie Naszych dzieci, ich szczęście i czas spędzany razem. A to kiedy dziecko zaczyna chodzić, to już jego indywidualna sprawa.
Pozdrawiam i ściskam Was mocno
Martyna – mama rocznej Tosi – dziecka, które jeszcze nie chodzi 😉