Dla Mamy - Porady

...bo dzieci to moja największa pasja
Nasze życie

Co potrafi 8 miesięczne dziecko? – sprawdź czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo!

Hej! Witajcie Kochani!

Ósmy miesiąc życia dziecka to bardzo intensywny czas jego rozwoju, a ponieważ mam okazję żeby dzielić się z Wami informacjami na bieżąco i z pierwszej ręki, więc dziś pomówimy o tym, co potrafi 8 miesięczne dziecko. Tosia jest właśnie w tym wieku i wszystkie moje obserwacje są poczynione na podstawie jej zachowania.

Co potrafi 8 miesięczne dziecko?

Dziecko w tym wieku powinno potrafić już siedzieć stabilnie przez kilka minut. Może też się “przemieszczać” – zwykle pełzając do przodu (czasem też do tyłu). Ogromnym postępem i różnicą w porównaniu do stanu sprzed kilku miesięcy są pierwsze próby wstawania. Tosia łapie się mebli i braci, próbując samodzielnie wstać. Nierzadko jej próby kończą się chwilowym sukcesem. Nie zachęcamy na razie Tosi do samodzielnego wstawania, a tym bardziej do wykonywania pierwszych kroków. Ósmy miesiąc życia dziecka to jeszcze za wcześnie na chodzenie! Co jeszcze potrafi 8 miesięczne dziecko? Chwytać w dłonie przedmioty. Nie zawsze się udaje, a Tosia wciąż jeszcze najchętniej łapie braci za włosy czy za uszy.

Ósmy miesiąc życia dziecka – rozwój

W ósmym miesiącu przybywa nowych ząbków. Tosia ma ich już 5 🙂 Okupione płaczem, masowaniem dziąseł i nieprzespanymi nocami.
Waga dziewczynek w ósmym miesiącu życia dziecka powinna wynosić ok. 8,5 kg, a chłopców 9kg. Tosia waży troszkę mniej niż średnia, ale każda z mam powinna wiedzieć, że nie ma dzieci, które idealnie pasowałyby do tych wszystkich wyliczeń. Średnia obliczana jest na podstawie i tych dzieci, które są drobniutkie i tych, bardziej pulchniutkich. O ile Twoje dziecko jest zdrowe – nie musisz panikować 🙂

co-potrafi-8-miesieczne-dziecko-2

 

Co może jeść 8 miesięczne dziecko?

W ósmym miesiącu życia dieta dziecka jest już dość urozmaicona, a najbardziej istotne jest to, że dzieci w tym wieku nie muszą jeść już tylko i wyłącznie przecieranych posiłków. Zupki mogą mieć mniej jednolitą, bardziej grudkowatą konsystencję. Ponadto warto zagęszczać je kleikami (w innym artykule możecie przeczytać od kiedy podawać kleik ryżowy), a co drugi dzień do posiłku dodawać połowę żółtka. Próbujcie też zachęcać dzieci do samodzielnego jedzenia – dając im do rączki kawałek banana, kalafiora czy kukurydziany chrupek.

Na co zwracać uwagę, gdy dziecko ma 8 miesięcy?

Dziecko w tym wieku porusza się już samo po podłodze – szczególnie ważne jest dopilnowanie aby na dywanie nie znalazły się drobne zabawki, które maluszek może włożyć do buzi (np. klocki lego). 8-miesięcznego niemowlaka interesują też wszelkiego rodzaju… śmieci. Odkurzajcie więc dywan dokładnie i dbajcie o czystość podłóg, po których pełznie czy raczkuje dziecko.
Koniecznie należy też zwracać uwagę na jedzenie dziecka. Jeśli w jego posiłku pojawiają się już większe grudki (jeszcze nie “kawałki”), to obserwuj, czy dziecko nie ma kłopotu z ich połknięciem itp. Tak samo w przypadku samodzielnego jedzenia – pilnuj żeby dziecko nie zakrztusiło się bananem i zwracaj koniecznie uwagę na to, żeby kukurydziany chrupek nie przykleił się np. do podniebienia małej buźki.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu mojego wpisu wiecie już, co potrafi 8 miesięczne dziecko, co powinno jeść i na co warto zwrócić szczególną uwagę, jeśli macie dzieciaczki w tym wieku.
Pozdrawiam gorąco!
Wasza Martyna

 

Chcecie przeczytać więcej? Zapraszam!