Dla Mamy - Porady

...bo dzieci to moja największa pasja
zakazane produkty - czego nie powinno jeść roczne dziecko
4-6 miesiąca Co jemy?

Czego nie powinno jeść roczne dziecko?

Hej! Witajcie!

Dieta dziecka powinna być różnorodna. Jak wiecie jesteśmy w okresie urozmaicania diety i pozwalamy sobie w tej kwestii na coraz więcej (o tym jak rozszerzać dietę niemowlaka możesz przeczytać w jednym z moich wpisów). Jednak oczywiście są pewne reguły, których trzeba się trzymać, aby naszemu dziecku nie stała się krzywda i pewne tzw „zakazane produkty”. Specjalnie dla Was dziś troszkę o tym, czego lepiej się wystrzegać. Jeśli chcecie wiedzieć czego nie powinno jeść roczne dziecko (a często nawet starsze) – sprawdźcie sami! Podkreślam jednak, że lista jest ułożona przeze mnie w oparciu o posiadaną przeze mnie wiedzę (oraz tę internetową), jeśli o czymś zapomniałam – chętnie dodam do listy. Bądźcie więc czujne i zaczynamy!

Czego unikać w diecie dziecka:

1. Owoce cytrusowe można podawać dzieciom dopiero ok 10 – 12 miesiąca! Jest to bardzo ważne, ponieważ mogą one wywoływać alergię. I choć tyle teorii na ten temat, ile mam na świecie – to może lepiej troszkę poczekać z rozszerzaniem diety o owoce cytrusowe z uwagi na zdrowie naszych maluszków!
2. Mleko krowie – kiedyś błędnie twierdzono, że to najlepsze co może dostać dziecko. Dziś wiemy, że to nieprawda. A mleko możemy zaliczyć raczej do kategorii „czego nie powinno jeść roczne dziecko”. Mleko krowie może nadmiernie obciążać malutkie nerki niemowlęcia, dlatego nie zaleca się go poniżej pierwszego roku życia. Niektóre mamy wstrzymują się z jego podaniem aż do 3.r.ż. a coraz częściej pojawiają się głosy, że należy je wyelminować całkowicie na rzecz mleka pochodzenia roślinnego.
3. Orzechy – pomimo iż wydają się “nieszkodliwe”, mają silne właściwości uczulające i nie należy ich podawać dzieciom poniżej pierwszego roku życia.
4. Grzyby – nawet jeśli mamy pewność, że nie są trujące, to dzieci do 10 roku życia (!) w ogóle nie powinny ich jeść ze względu na to, że są cieżkostrawne. Grzyby to na liście składników – produkty zdecydowanie zakazane dla małych dzieci!
5. Woda gazowana – może wydawać się to śmieszne, ale u mnie w domu jest produktem całkowicie zakazanym, zarówno ta smakowa, jak i ta bezsmakowa. Absolutnie odradzam jej podawanie dzieciom poniżej 2.r.ż., ponieważ może podrażniać delikatną śluzówkę brzucha. Znacznie lepsza jest woda niegazowana 😉

Oczywiście wymienione „przysmaki” stanowią zaledwie początek góry lodowej mówiącej o tym, czego nie powinno jeść roczne dziecko. Nie wymieniałam tu nawet takich oczywistości jak słodycze, niezdrowe przekąski typu chipsy, czy gotowe dania i fast-food. Sama jestem matką, wiem, że nie da się uniknąć całkowicie sytuacji, gdy dziecko zje kawałek pizzy czy “ktoś życzliwy” poda niemowlakowi w sklepie do rączki kawałek czekolady… Pamiętajcie, że w takich sytuacjach liczy się Wasza cierpliwość i stanowczość. O ile wspomniany kawałek pizzy na przyjęciu urodzinowym u kolegi nie zaszkodzi 5-latkom, o tyle dla dziecka, które nie ma nawet pół roku – kawałek czekolady jest czymś surowo zabronionym.

Spokojnego dnia!
Wasza Martyna

 

Chcecie przeczytać więcej? Zapraszam!