Dla Mamy - Porady

...bo dzieci to moja największa pasja
co powinno umieć 4 miesięczne dziecko
Nasze życie

Co powinno umieć 4 miesięczne dziecko?

Hej! Witajcie!

Dziś troszkę o rozwoju maluszków 🙂 Czyli o tym, co powinno umieć 4 miesięczne dziecko. Wymagań nie ma dużo. 4- miesięczne dziecko to ciągle jeszcze niemowlak i nie należy oczekiwać, że nagle z dnia na dzień zacznie bawić się lalkami czy kolejką 🙂 Jednakże jest kilka umiejętności, które nasz maluszek powinien powoli nabywać, a ich brak może zaniepokoić rodziców, którzy powinni niewątpliwie rozwiać wszelkie swoje wątpliwości u pediatry.

Co powinno umieć 4 miesięczne dziecko?

1. Utrzymać główkę w pozycji pionowej.
2. Interesować się otoczeniem – podążać wzrokiem za kimś, pokazywanymi zabawkami, reagować na dźwięk i dotyk.
3. Płakać w zróżnicowany sposób – być może ten punkt brzmi dość dziwnie, ale rodzice doskonale wiedzą kiedy dziecko jest głodne, zmęczone, a kiedy ma mokrą pieluszkę. Płacz w tych sytuacjach zupełnie różni się to także od płaczu, gdy dziecko np. wystraszy się.
4. Unosić głowę w pozycji na brzuszku.

Jeżeli Twoje dziecko nie potrafi jeszcze wykonać tych czynności, koniecznie zgłoś to lekarzowi pediatrze przy najbliższej wizycie – tak aby mieć pewność, że rozwija się ono prawidłowo.

Czego nie może robić 4-miesięczne dziecko?

1. Tak małego dziecka nie można uczyć siadać – to zdecydowanie za wcześnie. Nawet jeśli chcesz podeprzeć maluszka poduszkami itp – możesz tylko zrobić mu krzywdę!
2. Leżeć w pozycji pół-leżącej. Taka pozycja jest jeszcze niezdrowa dla dziecka.
To oczywiste, że każde dziecko rozwija się inaczej, jednak chcąc zapewnić bezpieczeństwo i zdrowy rozwój swojemu dziecku – lepiej będzie jeśli zastosujesz się do tych porad.
A jak rozwijają się Wasze dzieci w 4. miesiącu? Czy może to już za Wami?
Pochwalcie się w komentarzach 🙂
Wasza Martyna

 

Podoba Ci się ten wpis? Przeczytaj także: