Dla Mamy - Porady

...bo dzieci to moja największa pasja
jak pielęgnować noworodka
Dbam o dziecko

Jak pielęgnować noworodka?

Hej! Witajcie!

Idąc za ciosem, po przetestowaniu produktów Bobini do prania, zdecydowałam zamówić także coś z myślą o pielęgnacji skóry i włosków mojej Tosi: szampon Bobini 🙂 Zapraszam do recenzji Bobini Baby szamponu i płynu do kąpieli, ale dzisiaj wpis o tym, jak pielęgnować noworodka – a konkretnie jego włoski.

jak pielęgnować włoski niemowląt

Pielęgnacyjne ABC zabiegów fryzjerskich u niemowląt:

A – Uważaj na główkę. Dziecko posiada właściwie dwa ciemiączka – tylne i przednie. Tylne zarasta do około 4 miesiąca, natomiast przednie (to bardziej “znane”) między 9 a 18 miesiącem życia.
B – Włosków niemowląt nie trzeba myć codziennie. Wystarczy to robić co 2-3 dni.
C – Do pielęgnacji należy używać przeznaczonych do tego szamponów dla dzieci – nigdy przenigdy tych dla dorosłych, które podrażniają delikatną skórę. Ponadto dobrze jest się zaopatrzyć w miękką szczoteczkę wykonaną z naturalnego włosia.

Jak pielęgnować noworodka? – mycie głowy

Im mniejsze dziecko, tym większy stres dla rodziców. Jednak nie ma czego się obawiać, wystarczy dokładność i opanowanie, tak aby kąpiel była przyjemnością zarówno dla Ciebie i maluszka.
Do mycia włosków dziecka używać można mięciutkiej gąbki lub specjalnej myjki dla niemowląt. Na początku delikatnie zwilż włosy maleństwa – oczywiście dbając o to, żeby woda nie wpadła mu do oczu. Potem na gąbkę/ myjkę nałóż niewielką ilość szamponu – wystarczy naprawdę parę kropel. Delikatnie umyj włoski dziecka a następnie dokładnie opłukaj powstałą pianę.
Po kąpieli główkę dziecka bardzo delikatnie osusz ręcznikiem. A następnie uczesz, używając miękkiej szczotki z naturalnego włosia. Nie czesz dziecka grzebieniem, który może podrażnić skórę jego głowy. Włoski muszą wyschnąć naturalnie, do ich suszenia NIGDY nie używaj suszarki.

Czy czesać głowę dziecka, jeśli prawie nie ma ono włosów?

Tak 🙂 Delikatne ruchy, które wykonujesz na głowie maluszka nie tylko sprawiają mu przyjemność, ale także pobudzają ukrwienie i mieszki włosowe, co wpływa na poprawę wzrostu włosów. To tak jakbyś czesała głowę swojego dziecka “za zapas” 😀 Oczywiście, pamiętaj, żeby robić to delikatnie!
Życzę Wam udanych kąpieli i przyjemnego mycia włosków 😉
Wasza Martyna

 

Chcecie przeczytać inne artykuły? Zapraszam!