Dla Mamy - Porady

...bo dzieci to moja największa pasja
Rozszerzanie diety niemowląt
4-6 miesiąca Co jemy?

Jak rozszerzać dietę niemowlaka?

owoce

Witajcie!

Dziś coś więcej na temat: rozszerzanie diety niemowląt. Najważniejsze porady i duża dawka spokoju – dla wszystkich przerażonych tą perspektywą mam 🙂

Kiedy jest właściwy czas na rozszerzanie diety niemowląt?

Tak jak pisałam w poprzednim poście, który mówił o tym od kiedy podawać kleik ryżowy,  dla niemowląt karmionych piersią będzie to około 5-6 miesiąca, natomiast dla tych karmionych mlekiem modyfikowanym może to być nawet pod koniec 3. miesiąca. Oczywiście ta decyzja, zależy nie tylko od wieku, ale także od wielu innych czynników – takich jak choćby stan zdrowia malca – nie ma sensu podejmować prób wprowadzania nowych pokarmów, gdy dziecko jest chore. W tej kwestii istotne jest także to, aby dziecko przed zasmakowaniem nowego posiłku było zadowolone i raczej najedzone (głodne, będzie domagało się tego mleka, które zwykle dostaje). Na koniec – dobrze byłoby się także skonsultować z lekarzem pediatrą, który oceni stan zdrowia maluszka oraz to, czy jest ono już gotowe na tak poważne zmiany.

Drogie Mamy, dużo zależy także od Waszego nastawienia i obserwacji Waszego dziecka. To Wy najlepiej rozpoznacie czy Wasz maluszek jest już gotowy do próbowania nowych produktów 🙂 Bez obaw – nawet jeśli coś mu nie zasmakuje, to przecież dopiero Wasze początki 🙂

Jak wprowadzać nowe produkty?

Nie wyobrażaj sobie, że Twoje dziecko od razu zje cały słoiczek pysznego dania dla maluszków. Nowe produkty wprowadzaj stopniowo, najlepiej co 3-5 dni kolejny. W tym czasie, obserwując reakcję dziecka (nie tylko te oczywiste, ale także wygląd jego skóry czy kupki, ogólne zachowanie). Na początku niech będą to 2-3 łyżeczki nowego posiłku, potem stopniowo każdego dnia coraz więcej. Zaczynamy oczywiście od najprostszych – delikatne kleiki, przetarte jabłko, ugotowany ziemniak czy marchewka oraz oczywiście gotowe produkty w słoiczkach, przeznaczone stosownie do wieku.
Pamiętaj, że rozszerzanie diety niemowląt nie polega na tym i  nie chodzi o to, żeby dziecko zjadło dużo, tylko o to, żeby nauczyło się jeść zdrowo!
Pozdrawiam gorąco i życzę owocnych prób!
Wasza Martyna 🙂

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj także inne artykuły: