Dla Mamy - Porady

...bo dzieci to moja największa pasja
Karmienie butelką, karmienie sztuczne
0-3 miesiąca Co jemy?

Karmienie noworodka butelką – główne zasady!

Karmienie niemowlaka

Witajcie!

U nas wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie i chodź minęło zaledwie 10 dni odkąd pisałam Wam o karmieniu Tosi – to już zdążyło się zmienić. Tosia jest karmiona piersią już tylko w nocy, a w dzień przygotowuję dla niej mleko modyfikowane. Niedługo będę musiała zostawić ją na parę godzin z ciocią, a ponieważ akurat wtedy przypada jej pora jedzenia, stąd pomysł na nowy wpis, dotyczący głównych zasad, których trzeba przestrzegać, gdy chodzi o karmienie noworodka butelką. Do tego, obawiam się, że niebawem skończy się karmienie piersią i mlekiem modyfikowanym i z tego pierwszego będziemy musieli całkowicie zrezygnować, na rzecz sztucznego mleka.

1.

Wybierz odpowiednią butelkę i smoczek – smoczek musi mieć odpowiedni przepływ – dziecko musi “ssać” mleko, nie może ono samo wypływać z butelki. Z drugiej strony jedzenie nie może być też nadmiernym wysiłkiem. Początkowo butelka nie musi być duża. Ale z pewnością musi mieć miarkę, która ułatwi przygotowanie odpowiedniej ilości posiłku.

2.

Dbaj o czystość butelki i smoczka – nie, wcale nie jestem przewrażliwiona, tak po prostu trzeba. Jeżeli nie masz specjalnych sterylizatorów i wyparzaczy – po prostu czyść dokładnie zarówno butelkę, jak i smoczek. Wyparzaj i zostawiaj do wyschnięcia. Równocześnie pamiętaj, żeby pilnować czystości np. szczotki, którą myjesz butelkę – nie używaj jej do niczego innego i też często wyparzaj.

3.

Przygotowuj mleko zawsze zgodnie z instrukcją – do przygotowania używaj przegotowanej wody ale nigdy nie gotuj mleka modyfikowanego!

4.

Karmienie noworodka butelką nigdy nie odbywa się“na żądanie”! Pamiętaj o tym i zachowuj odpowiednie przerwy między posiłkami. Najlepiej jeśli dziecko je o stałych godzinach – wtedy też łatwiej jest Ci ustalić swój dzienny harmonogram. Jeśli jednak jest starsze i czasem “zaśpi” na któryś posiłek, możesz w widocznym miejscu (np. na lodówce) przypiąć karteczkę na której zapiszesz godziny posiłków maluszka.

5.

Zawsze wylewaj resztkę mleka. Podanie po kilku godzinach zostawionej mieszanki może doprowadzić maluszka do biegunki – a tego nie chcemy!

Mam nadzieję, że moje rady pomogą Wam w prawidłowym przygotowaniu mleka dla Waszych pociech 🙂 A karmienie noworodka butelką stanie się dla Was i Waszego maluszka wyłącznie przyjemnością 😉
Pozdrawiam
Wasza Martyna